Lekarze specjalizujący się w leczeniu choroby alkoholowej

W naszym kraju alkohol jest wszechobecny. Towarzyszy nam na przyjęciach, spożywany jest podczas spotkań towarzyskich i biznesowych. Niektórzy twierdzą, że bez alkoholu nie ma dobrej zabawy. Kiedy spożywanie alkoholu przestaje być normalne i staje się problemem? Często trudno jednoznacznie określić ten moment.

Czy choroba alkoholowa wymaga leczenia?

leczenie choroby alkoholowejWiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że alkoholizm jest poważną chorobą wymagającą długotrwałego leczenia. Problemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu często tłumaczy się słabą wolą danej osoby. Tymczasem alkoholizm już dawno został uznany za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. jest to choroba specyficzna. Leczenie choroby alkoholowej wymaga bowiem współpracy pacjenta i jego chęci wyjścia z nałogu. Bez tego wszelkie oddziaływania terapeutyczne będą po prostu nieskuteczne. Lekarze psychiatrzy specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu podkreślają, jak ważna rolę w terapii odgrywa motywacja pacjenta do zmiany. Na to samo zwracają również uwagę wykwalifikowani terapeuci uzależnień. Nie ma skutecznej metody farmakologicznej, która wyleczy z alkoholizmu. Dlatego też terapia uzależnienia polega głównie na szeroko pojętych oddziaływaniach psychologicznych. Z całą pewnością terapeuci uzależnień mają pełne ręce roboty. Osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem. Na terapią zgłaszają się pod wpływem rodziny i przyjaciół. Często są zobowiązani przez sąd do podjęcia terapii.

Choroba alkoholowe bez wątpienia wymaga długotrwałego leczenia. Nie brakuje jednak przypadków osób, którym udało się wyjść z nałogu. Lekarze specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu są zdania, że problem nadmiernego spożywania alkoholu w Polsce narasta. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo można się uzależnić.