Nieodłączny element tarasu

Budując taras, nie powinniśmy pomijać jego izolacji od wilgoci. Każdy taras powinien być okuty profilem na swoich krańcach. Tego rodzaju okucia pełnią funkcję rynien i odprowadzają wodę poza całą konstrukcję płyty tarasowej, dzięki temu woda nie wnika w strukturę betonu, więc go nie niszczy. Dzięki temu, że krańce tarasu są okute, płyta tarasowa się nie kruszy.

Budowa profili tarasowych

profil tarasowyOkucia balkonu wykonane są ze sali nierdzewnej o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Powodem użycia tak solidnego materiału do wykonania profili tarasowych jest dbałość o ich żywotność. Profil tarasowy montuje się na krawędziach całej konstrukcji, przy pomocy specjalnych wkrętów, które również wykonane są ze stali nierdzewnej, po to, aby nie korodowały. Profile odpowiadają w bezpośredni sposób za trwałość krawędzi płyty. Dzięki nim nie ma możliwość na to, aby płyta pękała na krawędziach. Poza tym, że pełnią one funkcję izolacji, mają również wpływ na estetykę całego balkonu, ponieważ taka pokruszona krawędź nie wygląda zbyt estetycznie. Profil po założeniu na płytę tarasową okrywa jej cały bok oraz około dziesięciu centymetrów od góry tarasu. Jeśli komuś się nie podoba taras tylko z betonu i chciałby go wyłożyć sobie np. płytkami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć płytki na profil tarasowy. Otrzymamy wtedy pożądany wygląd wraz z odpowiednim zabezpieczeniem płyty tarasowej znajdującej się pod płytkami.

Profile możemy wykonać samemu, wystarczy, że posiadamy odpowiedni na nie materiał oraz giętarkę do blachy. Możemy również kupić je gotowe, co jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza że nie są one drogie. Koszt zakupu jednego metra bieżącego profilu o szerokości dziesięciu centymetrów to około kilkunastu złotych.