Parametry elektryczne mające wpływ na sieć zasilającą

W większości zakładów przemysłowych podejmowane są obecnie działania mające na celu optymalizację zużycia energii. Dotyczy to wszelkich jej postaci. Niemniej jednak większość maszyn czy urządzeń jest odbiornikami energii elektrycznej. Warto wspomnieć, że każdy odbiornik podłączony do sieci może wprowadzać do niej różnego rodzaju zakłócenia. Może to niekorzystnie wpływać na działanie innych odbiorników.

Wybór odpowiedniego miernika

żarówkaWłaśnie dlatego konieczna jest kontrola jakości zasilania. W tym celu wykorzystywany jest miernik parametrów sieci elektrycznej, który umożliwia pomiar wszystkich najważniejszych wielkości. Dzięki niemu możliwa jest kontrola napięcia, prądu czy mocy. Każdy z tych parametrów znacząco określa jakość sieci. Przykładowo wahania, zaniki czy zapady napięcia zasilającego mogą prowadzić do nieprawidłowego działania odbiorników, a w skrajnych przypadkach do ich wyłączenia. Jest to sytuacja bardzo niepożądana, która może prowadzić do strat. Oprócz tego mierniki umożliwiają pomiar współczynnika mocy czy procentowej zawartości harmonicznych w napięciu czy prądzie. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są zarówno wersje jednofazowe jak i trójfazowe. Podczas wyboru poszczególnych rozwiązań szczególną uwagę należy zwrócić na klasę czy obecność portów komunikacyjnych. Niektóre analizatory umożliwiają bowiem gromadzenie danych oraz ich przesył w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu osoba znajdująca się poza zakładem ma dostęp do danych, które mogą być bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania zakładu. Na ich podstawie można bowiem ocenić czy wszystkie maszyny działają prawidłowo i czy nie ma żadnych problemów z siecią. Analiza danych z dłuższego okresu pozwala również zlokalizować ewentualne problemy oraz je rozwiązań przez modernizację czy wymianę maszyn wprowadzających nadmierne zaburzenia.