Sprawność instalacji grzewczej w blokach mieszkalnych

Na wybór ogrzewania do bloku mieszkalnego czy domu jednorodzinnego wpływa wiele czynników. Decydująca najczęściej jest cena oraz sposób montażu ogrzewania. Często instalacja wiąże się z remontem. Do tego dochodzą jeszcze takie czynniki jak eksploatacja systemu oraz komfort mieszkania.

Kotły na węgiel kamienny, drewno i gaz

instalacje grzewcze do bloków w bydgoszczyObecnie dużą uwagę zwraca się też na aspekt ekologiczny ogrzewania. Instalacja grzewcza powinna służyć mieszkańcom na długie lata oraz zapewniać im komfort cieplny. Z badań wynika, że aż 90% energii w bloku mieszkalnym czy domu jednorodzinnym wykorzystuje się do celów grzewczych. To bardzo dużo, więc wybór odpowiedniej instalacji powinien być przemyślany. Wybierając ogrzewanie, decyduje się nie tylko o wyborze odpowiedniego kotła grzewczego. Takie instalacje grzewcze do bloków w bydgoszczy mogą być zasilane różnymi źródłami ciepła. Warto zwrócić uwagę na opał, który jest wykorzystywany do spalania w kotłach. W kotłach często spala się węgiel kamienny. Wykorzystuje się tutaj dwie formy węgla kamiennego. Pierwszą z nich jest miał. Spalanie miału daje 60% sprawności systemu grzewczego. Z kolei wykorzystując kocioł do spalania ekogroszku, sprawność rośnie do 75%. Niektóre kotły stosowane w instalacjach grzewczych można zasilać opałem, jakim jest drewno. Tu również można korzystać z dwóch form drewna. Pierwszą jest gazowanie drewna opałowego, co daje sprawność na poziomie 80%.

Jeśli wykorzysta się do spalania pelet drzewny, sprawność zdecydowanie wzrasta i wynosi nawet 88%. W niektórych blokach mieszkalnych wykorzystuje się również ogrzewanie gazowe. Istnieją specjalne kotły gazowe, które można podzielić na kotły żeliwne oraz kotły atmosferyczne. Sprawność takich kotłów gazowych wynosi 70%. W sprzedaży dostępne są też inne rodzaje kotłów gazowych.