zgliszcza

Zmniejszenie zagrożenia wybuchem w pomieszczeniu

Przechowywanie lub produkcja materiałów niebezpiecznych wiąże się ze stosowaniem zabezpieczeń. Wybuch może być powodowany przez dużą temperaturę lub iskrę wywołaną poprzez tarcie odzieży. Takie pomieszczenia powinny być przystosowane do wielu zmiennych, stąd konieczność ich osobnego projektowania i dostosowywania do norm BHP. Aby było bezpiecznie korzysta się z wielu zabezpieczeń.

Zagrożenie wybuchem i zabezpieczanie pomieszczeń

zgliszczaWiadomo, że wybuch jest dużym zagrożeniem, szczególnie w obecności materiałów łatwopalnych. Pomieszczenie zagrożone wybuchem musi zostać wykończone elementami z właściwościami antyelektrostatycznymi, czyli takimi, które nie tworzą małych wyładowań elektrycznych podczas tarcia. Ściany wykonane są z płyt, które pochłaniają energię kinetyczną. W przypadku wybuchu nie rozlatują się tak jak zwykłe ściany, na przykład z pustaków. W takich budynkach najczęściej wybuch powodowany jest przez opary, dlatego instalacja elektryczna musi być lepiej zabezpieczona. Jeżeli nie trzeba prądu w danym miejscu, w ogóle się go nie zakłada. Jeżeli jest on niezbędny, instalacje dokładnie się zabezpiecza i izoluje. Poza tym prowadzi się ją nisko przy ziemi, ponieważ wiadomo, że opary unoszą się nad sufitem najczęściej. Wentylacja takiego pomieszczenia jest niezwykle ważna, a także jego izolacja termiczna, która sprawia, że materiał niebezpieczny się nie przegrzewa.

Pomieszczenia takiego typu są świetnie dostosowane do warunków. Nawet eksplozja nie jest w stanie naruszyć konstrukcji. Co prawda wszystkie materiały użyte podczas budowy mają sprawić, że nie będzie miejsca na żaden wybuch. Takie zagrożenia trzeba cały czas eliminować, ponieważ w ten sposób zapewniamy nie tylko bezpieczeństwo majątkowe, ale także bezpieczeństwo obsługi pomieszczenia.