Znalezienie dobrego i taniego czujnika tensometrycznego

 

Tensometr potocznie zwany jest czujnikiem tensometrycznym i służy do pomiaru naprężenia. Wartość naprężenia oblicza się poprzez dokonanie pomiaru odkształcenia i obliczeniu naprężenia według podanego wzoru. Czujniki tensometryczne ze względu na swe właściwości są często stosowane w różnego rodzaju wagach.

Dobre i tensometryczne czujniki dokonają właściwego pomiaru

dobry czujnik tensometrycznyWyróżniamy różne rodzaje tensometrów, zwanych czujnikami tensometrycznymi. W praktyce często stosuje się tak zwane tensometry oporowe, które zmieniają swój opór, inaczej mówiąc rezystancję, wraz ze zmianą wymiarów. Bardzo dokładne i czułe są elektroniczne tensometry oporowe. Dobry czujnik tensometryczny dokona właściwego pomiaru, na którym można opierać dalsze obliczenia. Elektroniczne tensometry oporowe ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane w trakcie pomiarów laboratoryjnych i użytkowych. Przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów są w stanie z możliwie jak największą dokładnością i czułością zmierzyć wartość naprężenia. Nie mniej istotny jest również fakt, że tego typu czujniki tensometryczne są odporne na wysokie temperatury i ciśnienie. Można je także umieszczać na zakrzywionych powierzchniach, co przydaje się w niektórych sytuacjach. W zależności od potrzeb mają różną zabudowę. Czujniki tensometryczne wykazują szerokie zastosowanie, najczęściej są ważnym elementem różnego rodzaju wag. Warto również wspomnieć o tym, że tensometry wykorzystuje się do pomiaru takich wielkości jak siła, przyspieszenie oraz ciśnienie.

Czujniki tensometryczne mają szerokie zastosowanie. Powszechnie używane są w przemyśle i laboratoriach. To popularne urządzenia, dzięki nim dokonany różnego rodzaju pomiarów, między innymi zmierzymy wagę danego przedmiotu, dokonamy pomiaru ciśnienia oraz dowiemy się, z jaką siłą działa dany obiekt.